Tanklara kayısı kalkanı

Tanklara kayısı kalkanı

Dünya kayısı başkenti Malatya’da, kayısı kadar çekirdeği de kentin ekonomisine katkı sağlıyor. Kayısının çekirdekleri zırhlı askeri araçların yüzeylerinin korunması ve bakımı için kullanılıyor.

Askeri araçların hassas kumlama adı verilen temizleme işlemi Malatya’dan getirilen kayısı çekirdeği ile yapılıyor.

Fırtına Obüsü’nün üretildiği Adapazarı Arifiye’deki 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı General Ali Fuat Cebesoy Kışlası ile Kayseri 2’nci Ana Bakım Merkezi’nde Kayısı çekirdeğinin basınçla püskürtülmesiyle yapılan bu “hassas kumlama” sayesinde T-155 Fırtına Obüsü, Leopard ve M60 tankları gibi askeri araçlar paslanmaya karşı direnç kazanıyor.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Ortalama 20 bin ton civarında çekirdek kabuğumuz var. Bu da şehre ortalama 12 milyon lira civarında katkı sağlıyor” dedi.

Özcan, “Ortalama 20 bin ton civarında çekirdek kabuğumuz var. Bu da şehre ortalama 12 milyon lira civarında katkı sağlıyor. Özellikle savunma sanayisinde tankların yüzeyinde koruma olarak kullanılıyor. Savunma sanayisindeki alan dar bir alan orada, sadece üretilen ürünün yüzde 1’lik bir bölümü kullanılıyor. Tank yüzeyini korumada üretici firma, koruma amaçlı kayısı çekirdeği kabuğunu kullanıyor. Çekirdek kabuğunu bizden ham şekilde alan fabrika tank yüzeyini korumak için işlemlerini kayısı çekirdeği kabuğuyla alakalı kendi tesislerinde üretimini yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.