Tanklar “TANOK” ile vuracak

Tanklar “TANOK” ile vuracak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanması amacıyla Roketsan TANOK’u IDEF 2019’da sergiledi.

İlk defa IDEF 2019’da sergilenen Roketsan tasarımı 12o mm Lazer Güdümlü Füze TANOK, tanklar ve diğer yüksek kalibre namlulu silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatlarına alternatif olacak, yenilikçi bir seçenek olarak geliştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan TANOK, düşük ağırlığı ve kullanıcıya zarar vermeyen fırlatma motoru sayesinde portatif olarak kullanılabilme veya kara araçlarından atılabilme kabiliyetine sahip bulunuyor.

Modern muharebe sahasının ihtiyaçlarına; yüksek etkinlik, hassasiyet ve maliyet etkin bir çözüm sunmak üzere geliştirilen TANOK, mevcut tanklar tarafından kullanılmaya uygun bir mühimmat alternatifi sunuyor.

120 milimetre çapa, 984 milimetre uzunluğa, 11 kilogram ağırlığa, 1-6 kilometre menzile sahip yarı aktif lazer güdüm özelliği ile sadece duran hedeflere değil hareketli hedeflere karşı da yüksek vuruş performansı sergileyen füze, direkt ve üstten vuruş modları ile farklı menzillerdeki hedeflere karşı etkili olabiliyor. Tandem zırh delici harp başlığına sahip olan TANOK füzesi, modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere ve koruganlara karşı etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Roketsan’ın dünyanın önde gelen füze üreticileri arasındaki konumunu daha da güçlendiren TANOK, Roketsan’ın çözüm çeşitliliğinin en son örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Son derece etkin bir füze ve muharebe sahasında fark yaratacak bir mühimmat olan TANOK’un, şirketin önümüzdeki dönemde, en çok talep gören ürünlerinden biri olacağı değerlendiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.