STM’nin Pakistan için tasarladığı ikmal gemisi ilk seyrini tamamladı

STM’nin Pakistan için tasarladığı ikmal gemisi ilk seyrini tamamladı

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) ana yükleniciliğinde, Pakistan Deniz Kuvvetleri Denizde İkmal Gemisi ilk seyrini başarıyla tamamladı.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda STM tarafından özgün bir şekilde tasarlanan ve Karachi Shipyard and Engineering Works (KS&EW) tarafından Pakistan’da inşa edilen Pakistan Denizde İkmal Tankeri (PNFT) 31 Mart 2018 günü Hint Okyanusunda gerçekleştirilen ilk seyir tecrübesini başarı ile gerçekleştirdi.

Toplamda 158,40 metre boya ve yaklaşık 16.400 ton dizayn deplasmanına sahip PNFT, Karaçi Limanından yola çıkarak kendi makinaları ile liman ve kanal çıkışı yaparak Hint Okyanusuna ulaştı. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin PNS MOAWIN adını verdiği tamamen yeni dizayn, sınıfının ilki olan ve bir çok Türk sanayi ürününün kullanıldığı PNTF’ye ilk seyrinde gemi personeli ve Karachi Tersanesi personelinin yanı sıra toplam 30 STM personeli ve diğer Türk firmaların personelleri katıldı.

PNS MOAWIN Denizde İkmal Gemisi Özellikleri

  • 15 bin 600 ton ve yaklaşık 155m. boyunda olan Denizde İkmal Gemisi, iki adet dizel motor ile sevk edilen iki adet kanat açısı ayarlanabilir pervane ile saatte 20 deniz mili sürat yapabilecek.
  • Geminin elektrik güç ihtiyacı dört adet dizel jeneratör ile sağlanacak. Gemi,sahip olduğu Denizde İkmal Sistemi(RAS/FAS)ile seyir esnasında Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin muharip/yardımcı unsurlarına denizde yakıt/su ve cephane gibi kritik malzemeleri transfer ederek destek sağlayacak ve dolayısıyla harekat kabiliyetini misli ile arttıracak.
  • Gemi ayrıca gece ve gündüz helikopter indirme/kaldırma harekâtı yapabilme kabiliyetine de sahip.
  • Geminin şave donatımında yaklaşık 5 bin 600 ton sac, 750 ton profil, 290 ton kaynak elektrodu, 25 bin metre boru, 15 bin metre hidrolik devre, 2 bin 200 metre hava kanalı, 10 bin metre kablo yolu,230 bin metre kablo, 200 ton boya, 50 ton izolasyon malzemesi kullanıldı.
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.