Sırbistan ilk H145M helikopterine kavuştu

Sırbistan ilk H145M helikopterine kavuştu

Sırbistan, Airbus’a sipariş verdiği ilk H145M helikopterini teslim aldı.

Airbus Helicopters, Sırbistan’a ilk çok amaçlı H145M tipi helikopterini Almanya’da düzenlenen törenle teslim ettiğini açıkladı.

Airbus’ın Almanya Donauwörth’ta Sırp Savunma Bakanı Alexander Vulin’inde katıldığı düzenlenen törende ilk H145M tipi helikopter teslim edildi.

Sırbistan Hükümeti, 2016 yılında Airbus’la 6 adet hava kuvvetlerine, 3 adet de İçişleri Bakanlığına ait olmak üzere toplam 9 adet H145M helikopteri için sözleşme imzalamıştı.

Helikopterlerin tamamının 2019 yılında Sırbistan teslim edilmesi bekleniyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 3.7 ton olan H145M, silahlı keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra arama-kurtarma personel nakli ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler içinde kullanılabilir.

HForce silah yönetim sistemi ile helikopterler hava-hava, hava-yer mühimmatları ateşleyebiliyor. Ayrıca sistem 12,7 milimetre makineli tüfek ya da 20 milimetre top ile kullanıma da olanak sağlıyor.

İki adet Safran Arriel 2E motoru ile donatılan H145M’nin düşük akustik izi onu sınıfındaki en sessiz helikopter yapıyor.

ilk kez 2015 yılında Alman Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen H145M Macaristan, Tayland ve Lüksemburg tarafından da sipariş edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.