Silahlı ‘Songar’a yeni yetenek

Silahlı ‘Songar’a yeni yetenek

İlk kez bu yıl Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’te sergilenen ve otoritelerden tam not alan ASİSGUARD’ın geliştirdiği Songar’a yeni yetenekler kazandırılıyor.

Otomatik makinalı tüfek ve bombaatar entegre edilebilen Songar son olarak lazer destekli balistik hesap modülü entegrasyonu ile her atışında hedefini başarıyla vurdu.

ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar Songar ile ilgili olarak yürütülen çalışmalarda gelinen son noktayı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Ayhan; ” 20 Nisan’da ilk atışımızda hedefin 10 metresi içine mermi atıyoruz diye havalara uçmuştuk, 7 ayda hassasiyeti 10 cm.’ye indirdik. Seri modda 200 mermiyi yere indiriyoruz, aynı namluda 38.000 atışa ulaştık, namlu dahil her şey özel olarak Songar için üretildi. Pazar günü bir müjdemiz olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.

Bombaatarlı Songar şimdi daha güçlü

Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi icra edebiliyor.

Stabilizasyon sistemi için ulusal ve uluslararası patent başvuruları yapılmış olan Songar Silahlı Drone Sistemi, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde hareket ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev icra edebiliyor. Sistem, özel bir müdahale gerekmeden süratle değiştirilebilen mermi kutusuyla göreve devam edebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.