Silahlı ANKA test uçuşlarına başladı

Silahlı ANKA test uçuşlarına başladı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık savunma sanayii alanında yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Işık, silahlı ANKA’nın başarıyla test edildiğini söyledi.

Bakan Işık yaptığı açıklamada, “Şuanda en önemli konumuz yerli füze ve hava savunma sisteminin geliştirilmesi. Bu konuda ihtiyaç var, bunun giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Esas olan kendi füze ve hava savunma sanayimizi geliştirmek. Yerli uçak motoru çalışmaları iyi gidiyor. Milli Muharip Uçak çalışmamız başladı. Bizim için esas hedef kendi motorumuzu geliştirmek. İnsansız hava araçlarını silahlandırmada, terörle mücadelede büyük başarı sağlandı. Şimdi ANKA S’in silahlı modelini dün (Salı) başarılı bir uçuş gerçekleştirildi ve nisan ayında silahlı Hürkuş testlerini bitirmiş olacak.

Başta ANKA’nın silahlandırılması yoktu. Bunu ben talimatlandırdım, çünkü ihtiyacımız vardı. MPT-76 piyade tüfeğinin şuana kadar 700 tanesini Kara Kuvvetleri ve Özel Kuvvetlere teslim ettik. Fırat Kalkanı’nda kullanılıyor. Bu yılın sonuna kadar 20 bin adedi TSK’ya teslim edeceğiz. Bunu daha da geliştirmek için çalışmalar sürüyor” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.