Seul’e Türk Çıkarması!

Seul’e Türk Çıkarması!

Güney Kore Sanayi Bakanlığı’nın himayesinde, Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) tarafından organize edilen KODAS (Korea Defense & Security Week) 2017 B2B iş görüşmelerine Türkiye toplamda 8 savunma sanayi firması ile katılım gerçekleştirdi.

KODAS 2017 iş görüşmeleri etkinliği 17 Ekim’de Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan JW Marriott Otel’de düzenlendi.

Toplamda Türkiye dahil 24 farklı ülkeden, aralarında Lockheed Martin, Airbus, Rolls Royce, Hill Flight Support gibi dev firmaların da bulunduğu 59 yabancı savunma sanayi firması, Kore’den ise yine aralarında KIA Motors, Korea Aerospace Industry, Hyundai Rotem, POSCO, Hanwha, Korean Airlines, Doosan gibi devlerin bulunduğu toplam 113 sanayi firması katılım sağladı.

KOTRA İstanbul Ofisin davetleriyle KODAS görüşmelerine Türkiye; Pegasus, Atel, Altınay, Profen, C-Tech, 3EN, Proino ve Savronik olmak üzere toplamda 8 firma ile en fazla katılım sağlayan 2. ülke oldu. Firmalarımız toplamda 75 görüme gerçekleştirerek etkinliğe damgasını vurdu.

Katılımcıların şerefine düzenlenen akşam yemeğinde Türk katılımcılarla tek tek selamlaşarak iyi dileklerini ileten Kore Sanayi Bakanlığı müsteşar yardımcısı Sungil Ahn; 8 firma ile büyük çapta bir katılım gerçekleştiren Türk firmalarına teşekkür ederek, kardeş ülke Türkiye’nin değerli savunma sanayi firmalarını bu etkinlikte aktif bir şekilde görmekten memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Türk Savunma Sanayiinin büyük bir ivmeyle büyüdüğünü, milli savunma savunma sanayi çalışmalarımızı yakından takip ettiklerini belirterek 2018’deki görüşmelere daha fazla katılım beklediklerini iletti.

18 Ekim tarihinde ise yine tüm katılımcılarla Seoul ADEX savunma sanayi fuarı ziyaret edildi. Uluslararası birçok firmanın son ürünlerini tanıttığı bu fuarda Türkiye’yi gururla temsil eden Roketsan ve STD firmalarıyla görüşüldü.

Bu sene Türkiye-Kore diplomatik ilişkilerin 60. yılı olması hasebiyle karşılıklı olarak birçok alanda etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle ticari etkinliklerin Türkiye organizasyonu ise tamamen KOTRA Istanbul tarafından yapılmaktadır.

Son dönemlerde Türkiye’nin batıyla yaşadığı sorunlar, birçok sektörden Türk firmasını uzak doğuya yöneltmekte,Uzak doğu ülkeleri arasından da tarihi ve kültürel yakınlığımız sebebiyle Kore, bu ülkeler arasında öne çıkmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.