Savelya’dan TSK’ya “akıllı paraşüt” çözümü

Savelya’dan TSK’ya “akıllı paraşüt” çözümü

Savelya Defence tarafından geliştirilen Nokta Hassasiyet Hava Kargo Sistemleri (NHHKS) Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşlarının deprem, sel gibi afetlerde acil lojistik ihtiyaçlarını karşılayacak.

Savelya Defence’in kurucusu Yunus Genç geliştirilen sistemle ilgili olarak; “Savelya olarak uçaktan bırakılan askeri mühimmat, ilk yardım malzemesi, gıda ve operasyonel her türlü malzemenin istenilen GPS koordinatına otonom inişini sağlayan bir yönlendirilebilir paraşütle indirme sistemi geliştirdik.

Sistem iniş noktası ve birçok parametreyi ele alarak bir irtifa ve serbest düşüş noktası belirleyerek uçuş ekibine bildiriyor ve bu noktadan serbest düşüşe bırakılması akabinde çizdiği rotayı hem güncelliyor hem de tam otonom olarak takip ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli bir ihtiyacını karşılaması beklenen bir ürün geliştirdik.” dedi.

Genç, “Özellikle yaşanan İstanbul depremi ve üzülerek de olsa beklendiği söylenen büyük deprem olasılığı bu ürüne olan ihtiyacı gözler önüne serdi. Bu ürün ile İstanbul’a iki saat içinde tonlarca ilk yardım, gıda ve her türlü yaşam malzemesi sağlanabileceği gibi ağır hava koşullarında askeri karakol ve köylere de yardım götürülebilecek.” açıklamasında bulundu.

Savelya Defence tarafından geliştirilen Nokta Hassasiyet Hava Kargo Sistemleri (NHHKS) hava aracından bırakılan kargo yükünün istenilen GPS koordinatına otonom ulaştırılmasını sağlamaktadır. NHHKS sisteme girilen GPS koordinatını ve buna bağlı birçok parametreyi işleyerek serbest bırakma bölgesi ve iniş rotası belirler. Kargo yükü NHHKS tarafından belirlenen alternatif bölgelerden birisi seçilerek bu bölge içerisinde bırakılır. NHHKS, GPS, IMU, hava akış sensörü ve bunlara ek olarak iniş alanı güvenliğini analiz eden diğer algılayıcılardan gelen verileri işleyerek rota takibi ve rota optimizasyonu yapar.

Rota takibi için serbest paraşütün fren ipleri kontrol sisteminin belirlediği oranlarda çekilir veya serbest bırakılır. Bu şekilde serbest paraşüt kanatçıklarının rüzgar direnci değiştirilerek yönlendirme ve frenleme fonsiyonları çalıştırılır ve rota takibi gerçekleştirilmiş olur. 150 kg ağırlık taşıma kapasitesi ve 24.500 feet yüksekten bırakma limitine sahip olan NHHKS GPS, yüksek hassasiyet ve güvenlik sergileyecek şekilde geliştirilmektedir.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Faydalı Yük Kapasitesi: 120 kg ( 50 kg altında tamamlayıcı kuru ağırlık kullanılır )

Bırakma İrtifası: 24.500 feet yüksekliğe kadar

Yatay Mesafe: 25.000 metreye kadar

Dairesel Hata Olasılığı: En fazla 50 metre

Hava Rüzgar Limiti: 25 Knots

Konum Yayını: 10.000 metreye kadar

Görüntü Yayını: 10.000 metreye kadar

El İle Kontrol: 10.000 metreye kadar

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.