Savaş gemilerine karşı özel “SOM”

Savaş gemilerine karşı özel “SOM”

Tübitak SAGE Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) ailesini yeni üyeleri ile genişletecek.

Tübitak SAGE tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatılan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) projesinde önemli bir aşamaya geçildi.

Tübitak SAGE su üstü hareketli hedefleri vurma yeteneğine sahip yeni SOM mühimmatları için çalışma başlattı. SOM-C1 ve SOM-C2 olarak adlandırılan mühimmatların geliştirilme çalışmaları devam ediyor. Mühimmatların IDEF 2019 Savunma Fuarında lansmanının yapılması bekleniyor.

Hali hazırda 2011 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer almaya başlayan  SOM-A ve SOM-B1’in yanı sıra SOM-B2 ve F-35 savaş uçaklarında kullanılacak SOM-J’nin de geliştirilme çalışmaları devam ediyor.

SOM Mühimmat Ailesi ve Özellikleri

SOM Projesinde, mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında açıklanan Savunma Sanayi Başkanlığınca İkinci 100 Günlük Eylem Planında hayata geçirilecek projeler arasında ilave SOM mühimmatının tedariki de yer aldı. Bu kapsamda 415 adet ilave Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM)’nın envantere kazandırılması için sözleşme imzalanacak.

SOM Azerbaycanlı oldu

Öte yandan Azerbaycan Hava Kuvvetleri de 250+ km menzile sahip 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan ve ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alan SOM-B1 mühimmatı satın alarak ilk yurt dışı kullanıcısı oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.