SAAB Gripen F için işe koyuldu

SAAB Gripen F için işe koyuldu

İsveçli savunma şirketi Saab, Brezilya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen çift kişilik Gripen F savaş uçağının, ilk metal kesme işlemini gerçekleştirdi.

Saab tarafından 26 Mart’ta yapılan açıklamada, kokpitin hemen arkasında yer alan hava alığında kullanılacak ilk parçanın üretiminin, Linköping tesislerinde gerçekleştirildiği ve böylece projede önemli bir aşamanın geride kalmış olduğu belirtildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri 1975 yılından bu yana kullanılan F-5 Tiger II savaş uçaklarının yerini alması için 2014 yılında İsveç ile 28 adet Gripen E ve 8 adet çift kişilik Gripen F uçağı için 4,5 milyar Euro değerinde anlaşma imzalamıştı. Saab, 2021’de E modelinin, 2023’te ise F modelinin teslimatlarını başlatmayı hedefliyor.

Aynı gelişmiş tasarım özelliklerine sahip olan uçaklardan F modelinde yalnızca ikinci bir pilot için de gerekli göstergeler ve kontroller yer alıyor.Bu sayede uçak hem eğitim hem de savaş uçağı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Brezilya için üretilen Gripen’lerde pilotlar iki adet HUD’tan dışarı bakarak temel uçuş verilerini görebiliyor ve kokpitte tüm verileri geniş tek ekrandan takip edebiliyor.

Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından F-39 olarak kodlandırılan Gripen’lerin üretimi İsveç ve Brezilya’da gerçekleştirilirken projede Saab’ın yanı sıra Embraer, AEL Sistemas, Akaer ve Atech firmaları yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.