Rusların tek uçak gemisinde yangın!

Rusların tek uçak gemisinde yangın!

Rusya Donanması’na ait Amiral Kuznetsov uçak gemisinde yangın çıktı.

Rusya’nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov’da bakım-onarım çalışması sırasında henüz bilinmeyen bir nedenle elektrik odasında çıkan yangın sonucu 6 kişi yaralandı.

Murmansk bölge valisi tarafından yapılan açıklamada; tersanede bakım onarım çalışmaları yürütülen geminin elektrik odasında 20 metre karelik alanda başlayan yangının daha sonra 120 metrekare alana yayıldığı ve o sırada gemide bulunan 400 personelden 6’sının yaralandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, ilk belirlemelere göre yangının kaynak işlemi sırasında çıktığı ve bununla ilgili olarak da soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Rus uçak gemisi Admiral Kuznetsov yara aldı-rus-admiral-kuznetsov

Geçtiğimiz yıl da gemi havuzundaki bir vincin üzerine düşmesi sonucu Amiral Kuznetsov zarar görmüş ve gemide su yüzeyinin üstünde kalan 4×5 metrelik bir delik oluşmasına yol açmıştı.

Geminin, 2021’de tekrar donanmanın hizmetine girmesi bekleniyordu. Bu olayın, geminin onarım programında bir etkisi olup olmayacağı ise belli değil.

1985 yılında Karadeniz Tersanesi’nde inşa edilen geminin uzunluğu 304.5 metre ağırlığı ise 58 bin ton. 26 savaş uçağı ve 12 helikopter taşıma kapasitesine sahip olan gemide 2 bine yakın personel görev yapıyor. Kuznetsov’da ayrıca 12 adet granit anti-gemi füze rampası, Kortik ve Kinzhal hava savunma sistemleri yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.