Ruslar için 2019 iyi geçti

Ruslar için 2019 iyi geçti

Rusya’nın silah ihracatı bu yıl 13 milyar dolara ulaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı devletlerle askeri teknik iş birliği komisyonu toplantısında Rusya’nın silah ticaretine ilişkin bilgiler verdi.

Putin yaptığı konuşmada, Rusya’nın silah ihracatının geçen yıla göre artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Bu yıl 13 milyar dolar değerinde silah satışı yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyar dolardan daha fazladır. Yaptırımlara ve haksız rekabetin artmasına rağmen küresel silah pazarında Rusya’nın pozisyonu daha da güçleniyor,” dedi.

Bu yıl yabancı ülkelerin Rusya’da düzenlenen farklı fuarlarda savunma sanayisinin başarıları ile tanıştığını da belirten Putin, bu fuarlarda beşinci nesil Su-57 model savaş uçağı, Mi-38T model ağır yük taşıma helikopteri ve dördüncü nesil orta menzilli uçaksavar füze sistemi Viking gibi askeri araç ve silahların tanıtıldığını söyledi.

Putin, “Bu fuarlarda yaklaşık 35 milyar rublelik (558 milyon dolar) anlaşma imzalandı. Genel olarak Rus silahlarının sipariş portföyü istikrarlı bir seviyede bulunuyor ve 50 milyar doları aşıyor.” dedi.

Putin, silah satışı konusunda Afrika kıtası dahil Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu üyeleri ve diğer geleneksel ortaklara önem verilmesi gerektiğini, Afrika ülkelerine yönelik uygun ve esnek ödeme koşullarında silah satış anlaşmaları üzerinde çalışılmasını istedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.