‘Pirireis’ suyla buluşacak

‘Pirireis’ suyla buluşacak

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltı Pirireis, bugün Gölcük Tersane Komutanlığında gerçekleştirilecek olan törenle havuza çekilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törende ayrıca 5’inci gemi Seydialireis’in de ilk kaynağı yapılacak.

Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında Havadan bağımsız tahrik sistemi kabiliyetli 6 adet Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltı inşa ediliyor. TCG Pirireis havuza çekim aşamasına gelirken, ikinci denizaltı Hızırreis’in donatımı, 3’üncü ve 4’üncü denizaltıların da gövde imalatları sürüyor.

TCG Pirireis’in 2022 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Proje kapsamında inşa faaliyetleri devam eden diğer 5 denizaltı ise 2027 yılına kadar Türk donanmasının hizmetine girecek.

Reis Sınıfı denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6,3 metre, toplam uzunluğu 67,6 metre (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun), toplam yüksekliği 13,1 metre, su çekimi 6,8 metre, suüstü deplasmanı 1,855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2,013 ton olacak. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile geliştirilen denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Thyssen Krupp Marine Systems ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen Yeni Tip Denizaltı Projesinde yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş.  ve TÜBİTAK görev alıyor. Ayrıca, Sirena Marine, Gürdesan, Arıtaş, İ-Marine gibi birçok yerli üretici de inşa sürecine katkı sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.