Pakistan denizleri boş bırakmıyor

Pakistan denizleri boş bırakmıyor

Hindistan ile kriz halindeki Pakistan deniz gücünü modern sistemlerle donatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Karaçi Tersanesi ve Mühendislik İşleri Limited Şirketi (KS&EW) tarafından Pakistan Donanması inşa edilen hücumbot Çarşamba günü düzenlenen törenle denize indirildi.

Karaçi Askeri Tersanesi’nin yerel imkanlarla inşa ettiği 560 tondan fazla deplasmana sahip olan gemi, 63 metre uzunluğunda ve saatte maksimum 30 deniz mili hıza ulaşabiliyor. 1000 deniz mili menziline sahip gemi Pakistan’ın yerel olarak geliştirdiği anti-gemi füzesi, 25 mm silah sistemi, yakın hava savunma silah sistemi (CIWS) ve aviyonik sistemlerle donatılacak.

Pakistan denizi boş bırakmıyor

Son yıllarda donanmasının etkinliğini arttırmak amacıyla önemli modernizasyon çalışmalarına başlayan Pakistan bu kapsamda Türkiye ile dört adet MİLGEM Korveti, Çin ile dört Tip 054A firkateyni ve Hollandalı DAMEN ile iki adet Korvet tedarikine yönelik sözleşme imzaladı.

Romanya'dan Pakistan'a taze kan-pakistan

Bunun yanı sıra Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) ana yükleniciliğinde tasarlanan ve Karachi Shipyard and Engineering Works (KS&EW) tarafından Pakistan’da inşa edilen “PNS MOAWIN” Denizde İkmal Gemisi’ni hizmete alan Pakistan envanterindeki AGOSTA-90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu için de STM, ASELSAN ve HAVELSAN ile işbirliği yapıyor.

Meteksan "YAKAMOS 2020" ile denizlerde çığır açacak-yakamos-2020

MİLGEM için sıra Pakistan’da

Pakistan tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinden; 2’si İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve diğer 2’si ise Karaçi Tersanesi’nde inşa edilecek. Pakistan MİLGEM Korvet projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamış ve ilk korvetin Ağustos 2023 ayında Türkiye’de teslim edilmesi planlanmıştır.

Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’üncü ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ıncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacak. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.