Pakistan Denizde İkmal Gemisine kavuştu

Pakistan Denizde İkmal Gemisine kavuştu

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) ana yükleniciliğinde, Pakistan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Denizde İkmal Gemisi düzenlenen törenle teslim edildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kaya ve STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin katıldığı tören ile Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen Denizde İkmal Gemisi Türk savunma sanayisinin tek kalemdeki en büyük ihracat projelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, törende yaptığı konuşmada, geminin Pakistan’da bugüne kadar yapılan en büyük askeri gemi olduğunu söyledi. Kardeş ülke Pakistan ve Türkiye arasında giderek daha da güçlenen iş birliğine dikkati çeken Alvi, bu kapsamda Türkiye’ye ve STM’ye teşekkür etti.

Alvi, iki ülke arasındaki iş birliğinin MİLGEM Projesi ile daha da sağlam temele oturacağını kaydetti.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda STM tarafından özgün bir şekilde tasarlanan ve Karachi Shipyard and Engineering Works (KS&EW) tarafından Pakistan’da inşa edilen “PNS MOAWIN” Pakistan Denizde İkmal Gemisi’nin  ilk sac kesimi 27 Kasım 2013’te yapıldı.19 Ağustos 2016’da dönemin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in katıldığı törenle denize indirilen gemi 31 Mart 2018 günü Hint Okyanusunda ilk seyir tecrübesini başarı ile gerçekleştirmişti.

PNS MOAWIN Denizde İkmal Gemisi Özellikleri

  • 15 bin 600 ton ve yaklaşık 155m. boyunda olan Denizde İkmal Gemisi, iki adet dizel motor ile sevk edilen iki adet kanat açısı ayarlanabilir pervane ile saatte 20 deniz mili sürat yapabilecek.
  • Geminin elektrik güç ihtiyacı dört adet dizel jeneratör ile sağlanacak. Gemi,sahip olduğu Denizde İkmal Sistemi(RAS/FAS)ile seyir esnasında Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin muharip/yardımcı unsurlarına denizde yakıt/su ve cephane gibi kritik malzemeleri transfer ederek destek sağlayacak ve dolayısıyla harekat kabiliyetini misli ile arttıracak.
  • Gemi ayrıca gece ve gündüz helikopter indirme/kaldırma harekâtı yapabilme kabiliyetine de sahip.
  • Geminin şave donatımında yaklaşık 5 bin 600 ton sac, 750 ton profil, 290 ton kaynak elektrodu, 25 bin metre boru, 15 bin metre hidrolik devre, 2 bin 200 metre hava kanalı, 10 bin metre kablo yolu,230 bin metre kablo, 200 ton boya, 50 ton izolasyon malzemesi kullanıldı.
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.