NATO’nun en yeni üyesi ‘Kuzey Makedonya’

NATO’nun en yeni üyesi ‘Kuzey Makedonya’

Kuzey Makedonya, NATO’nun 30’uncu üyesi oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada, “Kuzey Makedonya, bugün NATO ailesinin bir parçası oldu. 30 uluslu ve yaklaşık 1 milyar nüfuslu bir aile. Bu aile, ne tür sınama olursa olsun birlikte daha güçlü ve güvenli olduğu gerçeğine dayanan bir aile.” ifadelerini kullanarak Kuzey Makedonya’nın tüm resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından ittifakın 30’uncu üyesi olduğunu bildirdi.

Stoltenberg ayrıca, Kuzey Makedonya’nın uzun süredir Avro-Atlantik güvenliğine önemli katkılar sağladığını belirterek, Afganistan ve Kosova’da olmak üzere NATO misyonlarına katıldığını hatırlattı.

Katılım protokolü NATO ile Kuzey Makedonya arasında 6 Şubat 2019’da imzalanmıştı. 30 Mart’ta NATO Karargahı’nda düzenlenecek törenle Kuzey Makedonya’nın bayrağı göndere çekilecek.

Kuzey Makedonya’nın NATO’ya katılmasına ilişkin açıklama yapan ABD yönetimi, Kuzey Makedonya’nın NATO’nun 30. üyesi olmasının bölgenin entegrasyon, demokratik reform, ticaret, güvenlik ve istikrarının artmasını destekleyeceğini belirtti.

Açıklamada, “Kuzey Makedonya’nın NATO’ya katılması, bu ülke hükümeti ve halkının uzun yıllardır gösterdiği çabanın bir sonucudur. Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliği, bu bölgenin entegrasyon, demokratik reform, ticaret, güvenlik ve istikrarının artmasını destekleyecektir. NATO, 30. üyesini memnuniyetle karşılarken; biz de 5. madde kapsamında, müşterek savunma taahhüdümüzü bir kez daha vurguluyoruz.” ifadesine yer verildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.