MKEK’den TSK’ya dakikada 6 bin mermi atan silah

MKEK’den TSK’ya dakikada 6 bin mermi atan silah

Makina ve Kimya Kurumu Enstitüsü (MKEK) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda 12.7×99 mm ve 20 mm Çok Namlulu Silah Sistemi geliştiriyor.

MKE tarafından “Döner Namlulu Silah Sistemi Geliştirme” (DNSSG) projesi kapsamında öz kaynakları kullanılarak geliştirilen 12.7×99 mm NATO Fişeği atabilen 1200 adet/dakika atım hızında üç adet namluya sahip bir adet prototip üretildi ve ilk kez IDEF 2019 Fuarında sergilendi.

Ağırlığı, mühimmat ve mayon hariç en fazla 75kg olan ve etkili menzili en az 1.700 metre olan sistem kara araçlarında, helikopterlerde, savaş gemilerinde ve karakollarda kullanılabilecek.

Öte yandan MKE’nin üzerinde çalıştığı bir diğer proje ise 20 mm Çok Namlulu Silah Sistemi. Kara, deniz ve hava platformlarında kullanılmak üzere hayata geçirilen proje ile ağırlığı 112,5 kg, 4.000-6.000 adet/dakika atım hızında Gatling tipi, 6 namlulu silah sisteminin ön tasarım, detay tasarım ve prototip üretimi yaklaşık 8 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. IDEF19’da kamuoyuna tanıtılan silahın bir sonraki aşamada kalifikasyonu gerçekleştirilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.