Meteksan teknolojisini SEDEC’de sergileyecek

Meteksan teknolojisini SEDEC’de sergileyecek

Savunma ve havacılık sanayisine yönelik özgün olarak geliştirdiği sistemlerle önemli projelerde adından söz ettiren Meteksan Savunma SEDEC etkinliğine katılacak.

Meteksan Savunma 3-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında Congresium Ankara’da düzenlenecek Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği, İç Güvenlik ve Savunma Sistemleri konularının ele alınacağı SEDEC organizasyonunda yer alacak.

Meteksan etkinlikte kritik tesis ve sınır güvenliğine yönelik olarak geliştirdiği Retinar Çevre Gözetleme Radarları ürün ailesini sergileyecek.

Meteksan teknolojisini SEDEC'de sergileyecek-meteksan

Sınır hattına “Retinar” kalkanı

Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı sınır güvenliği, kritik tesis güvenliği ve mobil operasyonlarda çevre gözetleme gibi kullanım alanları için geliştirildi. Asya’da dost ve müttefik bir ülkenin yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine de giren radar küçük boyutları ve hafifliği ile öne çıkıyor.

İki personelin özel sırt çantasında rahatça taşıyabildiği Retinar PTR, bu özelliği sayesinde kullanım alanı konusunda sınırları ortadan kaldırıyor. Retinar PTR’nin en önemli özelliklerinden biri de mikro doppler analizi yaparak tespit edilen hedeflerin araç, insan veya hayvan olduğunu ayırt edebiliyor olması. Radar, yürüyen insanı dört, küçük aracı sekiz, büyük aracı 10 km mesafeden tespit edebiliyor.

Meteksan teknolojisini SEDEC'de sergileyecek-meteksan-

Sistemin kurulduğu alandaki tüm hareketliliği kullanıcısına anlık ulaştıran Retinar PTR’nin arayüzü, kullanıcının eğitim ihtiyacını en aza indirmek ve radar operatör eğitimi olmayan personelin bile sistemi etkili şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlandı. Güçlendirilmiş bir dizüstü bilgisayar ile kablolu veya kablosuz olarak PTR, operatöre sistemi 1 km’ye kadar uzaktan kumanda imkânı sağlıyor.

Dizüstü bilgisayara ek olarak, özel uygulama yüklenmiş tabletler ve akıllı telefonlar, sistemle kablosuz olarak haberleşebiliyor. Operatör veya ekipteki diğer personel sistemle birebir meşgul değilken bile sistem uyarı mesajlarını alarak radar ekranına ulaşabiliyor.

Meteksan’dan drone tehdidine lazerli çözüm

Dünya genelinde kullanımı giderek yaygınlaşan dronelar hem uçuş emniyetini hem de özel hayatın gizliliğini tehdit ediyor. Bu tehdide karşı METEKSAN ile SAVER firması ortak bir Dron Savar Sistemi geliştirdi.

Antalya’daki Eurasia Airshow fuarında ilk kez görücüye çıkan Retinar Drone Savar Sistemi Retinar Opus kara gözetleme radarıyla 2 bin metre mesafeden tespit edilebilen hedefi LaDRONS Lazer Karşı Tedbir Sistemi ile 50 ile 500 metre arasında etkili menzilde imha edilebiliyor.

Retinar OPUS Çevre Gözetleme Sistemi

Retinar OPUS, Meteksan’ın yenilikçi Çevre Gözetleme Radarı PTR-X ve güçlü termal / gündüz kameraların etkin entegrasyonuna dayanan bir çevre gözetleme sistemidir. Radar ve termal / gündüz kamera sistemleri tek mast üzerinde birbirlerini gölgelemeden, kendi yönlendirici birimleri ile çalışır; bu sayede Retinar OPUS araç üzerinde veya sabit bir direğe tek noktadan monte edilme avantajı sunar. Retinar PTR-X radarının bulduğu hedeflere otomatik olarak yönlenebilen kamera sistemi, hedefler hakkında görsel doğrulama sağlar.

Retinar OPUS’un elektro-optik donanımları bir marka veya modele bağımlı olmayıp, istendiğinde farklı kameralarla entegrasyon yapılabilir.

  • Tespit Menzilleri: yaya 6 km, standart araç 12 km, büyük araç 16 km
  • Otomatik hedef sınıflandırma ile insan / hayvan ayrımı
  • Drone’lar ve diğer küçük hedeflerin tespiti
  • 360° devamlı dönerek veya seçilen açısal sektörde tarama
  • Kompakt tek eksenli tasarım sayesinde hafiflik ve küçük boyutlar
  • Sızdırmaz tasarım, fansız soğutma
  • Düşük Algılanma Olasılığı (LPI radar)
  • Sayısal haritalar ve yenilikçi 3D Harita Ekranı
  • Düşük güç tüketimi
  • Dahili GPS ve manyetik pusula

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.