Meltem yakında esecek

Meltem yakında esecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alarak, hava karakolu, deniz altı tarama, arama, kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılacak olan Leonardo ATR 72-600 tipi uçağın ilki TUSAŞ’a ulaştı. TUSAŞ, Meltem 3 Projesi kapsamında, daha önce radar entegre ettiği uçakların son testlerini gerçekleştirecek.

Sözleşmesi Alenia Aermacchi S.p.A. ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında Temmuz 2012’de imzalanan Meltem 3 Projesi kapsamında radar sistemleri entegre edilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek olan Leonardo ATR 72-600 tipi uçağın ilki, son testlerin yapılması için TUSAŞ tesislerine iniş yaptı.

Günümüzde yolcu uçağı olarak bilinen Leonardo ATR 72-600 tipi uçak, TUSAŞ mühendisleri ve teknisyenleri tarafından ilgili radar sistemlerinin entegrasyonu ile çok farklı bir konseptte yeniden tasarlandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hava karakolu faaliyetleri icra edilecek olan uçak, deniz altı tarama gibi görevlerin yanı sıra arama, kurtarma gibi faaliyetler için de kullanılacak.

Toplamda altı uçağın ilki 2016 yılında ilgili sistemlerin entegrasyonu sonrasında Leonardo firmasına sertifikasyon testlerinin tamamlanması için gönderilmişti. Sertifikasyon testlerinden başarıyla geçerek TUSAŞ Kahramankazan tesislerine iniş yapan ilk uçak, son testlerin tamamlanmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.