Letonya Ordusu “SISU”yu seçti

Letonya Ordusu “SISU”yu seçti

Letonya ordusu hafif ve orta menzilli zırhlı taktik araç ihtiyacını Finli SISU GTP 4 × 4 ile karşılayacak.

Letonya Savunma Bakanlığınca açılan hafif ve orta menzilli taktik tekerlekli zırhlı araç ihalesinde Finlandiya merkezli araç üreticisi SISU tarafından geliştirilen GTP 4 × 4 aracına karar verildi.

Ulusal Silahlı Kuvvetlerin operasyonel ve teknik gereksinimlerini karşılayacak SISU GTP 4 × 4 taktik araçlarının tedariki için 220 milyon dolarlık bir sözleşme imzalanması bekleniyor.

Savunma Bakanlığı tarafından iki aşamada gerçekleştirilen ihaleye ilk aşamada, 12 aday ihale prosedürüne katılım başvurusunda bulunmuş, bunlardan altısı Savunma Bakanlığı ihale komisyonunca ikinci tur için aday gösterilmişti.

Müzakere sürecinin ikinci aşamasında aralarında Otokar Cobra aracının da bulunduğu Finlandiya’dan (Sisu Auto – GTP 4 × 4), ABD ‘den (AM General – HMMWV) ve Güney Afrikalı (Paramount Group – Marauder LAV) dört firmadan teklif alındı.

Ulusal Silahlı Kuvvetlerin temsilcilerinin katıldığı tüm araçların zorlu ve farklı arazi koşullarında gerçekleştirilen testleri Mayıs ayında tamamlandı.

Letonya ordusunun personel, kargo taşımacılığı, komuta-kontrol ve tıbbi destek ihtiyaçları için özel olarak tasarlanan SISU GTP 4 × 4 zırhlı aracı, bağımsız süspansiyon sistemi, sürekli dört çeker çekişi ve diferansiyel kilitler ile donatıldı.

Aracın uzunluğu 6 m, yüksekliği 2.55 m  ve genişliği ve 2.5 m’dir.  400 mm  yerden yüksekliği olan aracın brüt ağırlığı yaklaşık 14.000 kg’dır.

İki mürettebat ve sekiz asker olmak üzere on kişi taşıma kapasitesine sahip aracın zırhlı gövdesi balistik tehditlere karşı yüksek derecede koruma sağlar. Balistik tehditlere ve mayın patlamalarına karşı STANAG 4569 standart koruma sağlar.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.