Kraliyet Ordusuna Alman savaşçı

Kraliyet Ordusuna Alman savaşçı

Birleşik Krallık, Almanya’dan “Boxer” tipi tekerlekli zırhlı araç alacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, 5 Kasım’da,  İngiliz Ordusunun ihtiyacını karşılamak amacıyla Boxer 8×8 zırhlı araçlarının tedariki için bir sözleşme imzalandığını açıkladı.

Wallace yaptığı açıklamada: “Silahlı Kuvvetler görevlerini yerine getirecek en iyi donanıma sahip araçları almayı hak ediyor. Boxer aracı alanında liderdir ve 2023 yılında ilk araçların teslim edilmesini bekliyorum.” dedi. 2,8 milyar £ (3,6 milyar $) değerindeki sözleşme kapsamında çeşitli  versiyonlardan 500’den fazla Boxer aracı tedarik edilecek.

BAE Systems ve Rheinmetall arasındaki ortak bir girişim olan Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), İngiliz Ordusu için Boxer araçlarının montaj işlemlerine katılmayı planlıyor.

İngiltere, 2018’de Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR) içindeki Boxer programına tekrar katılacağını ve araç filosunu modernize etmek ve Ordunun Piyade Aracı ihtiyacını karşılamak için seçenekleri değerlendireceğini açıklamıştı. İngiltere, Boxer’in özgün tasarımında, geliştirilmesinde ve test edilmesinde önemli bir rol oynamasına rağmen 2003’te programdan ayrılmıştı. 2018 yılında programa tekrar katıldığında, Birleşik Krallık proje ortağı olarak sahip olduğu tüm haklara sahip oldu.

Balistik ve mayın tehditlerine karşı yüksek düzeyde koruma sunan modüler zırh yapısına sahip Boxer, azami 103 km hız yapabiliyor. 3+8 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km.

Boxer; Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol Aracı ve Ambulans gibi farklı görevler için de uygundur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.