Kore’nin yeni savaşçısı havalandı

Kore’nin yeni savaşçısı havalandı

Kore Cumhuriyeti’nin Airbus Helicopters H155 platformunu baz alarak geliştirdiği Hafif Silahlı Helikopterin prototipi ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Kore Cumhuriyeti Ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (Korea Aerospace Industries/ KAI) tarafından geliştirilen helikopter Sacheon üretim tesisindeki ilk uçuşunda yaklaşık 20 dakika havada kaldı.

Koreli Hanwha Techwin ve Fransız Safran Helicopter Engines işbirliğiyle geliştirilen iki adet Arriel 2L2 turbo şarjlı motorla donatılan helikopterin geliştirilme çalışmalarına Haziran 2015’te başlandı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında tanıtımı yapılan prototip ile Ocak ayından bu yana yer testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Elektro-optik / kızılötesi sensör, füze uyarı alıcıları ile donatılan helikopterde 20 mm Gatling ve anti-tank sistemleri yer alıyor.

Surion (KUH-1) nakliye helikopterinden sonra Kore yapımı ikinci helikopter olan Hafif Silahlı Helikopterin tüm testlerinin 2022 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Kore Ordusunun hali hazırda hizmetinde yer alan MD500 Defender’ın yerine 2022’den itibaren geçecek olan helikopterden 214 adet tedarik edilmesi öngörülüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.