Katar’a “NASAMS” güvencesi

Katar’a “NASAMS” güvencesi

Katar, ABD’den NASAMS ve Patriot hava savunma sistemleri alacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’yi Beyaz Saray’da ağırladığı görüşmede NASAMS ve Patriot hava savunma sistemlerinin satışıyla ilgili anlaşma imzalandı.

Katar’ın ABD’ye yüksek düzeyde yatırımlar yapıp, ciddi miktarlarda silah ve askeri ekipman aldığını anlatan Trump, “Tüm bunlar için kendilerine teşekkür ediyoruz. Katar’da büyük askeri varlığımızı da sürdürüyoruz. Dünyadaki en büyük askeri üslerden birini inşa ettiler. Sizin gibi bir dostla çalışmak gerçekten büyük bir onur.” değerlendirmesini yaptı.

Katar Emiri de Trump’a gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür ederek, “Birlikte iyi iş çıkarıyoruz. Aramızdaki ekonomik ortaklık 185 milyar doları geçmiş durumda ve bunu iki katına çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Şeyh Temim, ABD’nin Körfez’deki en önemli askeri üslerinden El-Udeyd Hava Üssü’nü ve ülkeyi ziyaret etmesi için Trump’ı Katar’a davet etti.

ABD ve Norveç ortaklığından NASAMS doğdu

Raytheon ve Kongsberg Defence & Aerospace firmasının ortaklaşa tasarlayıp geliştirdiği orta menzilli bir hava savunma sistemi olan NASAMS üç boyutlu 75 km menzilli Sentinel radarı sayesinde birden fazla hava hedefini tespit edebiliyor. Hedefleri tehdit seviyesine göre sınıflandıran (füzeler, helikopter, İHA, uçak) sistem en etkin şekilde kısa-orta menzilli hava savunma görevlerini yerine getirebiliyor.

Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya AMRAAM  füzesinin (AIM-120) karadan ateşlenebilir versiyonu olan SL-AMRAAM’ı kullanan NASAMS ek olarak 10 km menzile sahip AIM-9-X Sidewinder ve 50 km etkili menzili olan RIM-162-ESSM füzelerini de fırlatabilme kabiliyetine sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.