“Kansas City” hazır

“Kansas City” hazır

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Independence sınıfı kıyı muharebe gemisi (littoral combat ship) USS Kansas City (LCS 22) Meksika Körfezi’ndeki kabul denemelerini başarıyla tamamladı.

Austal tarafından tasarlanan ve inşa edilen 11. Independence sınıfı geminin kabul denemeleri kapsamında ana sistemleri, hava ve satıh hedeflerine karşı tespit ve angajman ile itici sistemleri test edildi. Geminin bu yıl içinde ABD Donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

40 knot (72 km) üzerinde hıza ulaşan (Littoral Combat Ship / LCS) sınıfı gemiler kıyı sularındaki değişen tehdit ortamına yönelik geliştirildi. 127,5 m uzunluğa, ve 31,5 m genişliğe sahip olan gemilerin tam yük ağırlığı 3.100 tondur. Geminin pistinde, 2 adet H-60 veya 1 adet H-53 helikopteri harekât icra edebiliyor.

Mk110 ile yola devam-Littoral-Combat-Ship-(LCS)

Gemilerin ana silahı BAE Systems ürünü Bofors 57Mk3 (Mk110) silah sistemidir. Hava, deniz ve kara tehditlerine karşı etkili olan dünyanın en iyi orta kalibreli deniz silahları arasında yer alan Mk110 dakikada 220 adet 57 mm’lik mühimmatı 17 km’lik menzildeki bir hedefe ateşleyebiliyor.

Gemide ayrıca, 2 x 30 mm ve 4 x 12.7 mm M2 silah sistemleri, sabit ve döner kanatlı hava araçları ile güdümlü mermilere karşı pasif radar ve kızılötesi [RF/IR] arama yeteneğine sahip 11 adet RAM güdümlü füze ateşleyebilen MK-31 RAM ile MK-15 Phalanx CIWS birleşiminden oluşturulan SeaRAM silah sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.