“Kansas City” görevde

“Kansas City” görevde

ABD Deniz Kuvvetleri Independence sınıfı USS Kansas City (LCS 22) kıyı muharebe gemisini (littoral combat ship) teslim aldı.

Austal tarafından tasarlanan ve inşa edilen 11. Independence sınıfı gemi kabul denemeleri kapsamında ana sistemleri, hava ve satıh hedeflerine karşı tespit ve angajman ile itici sistemlerinin test edilmesinden sonra düzenlenen törenle ABD Donanmasının hizmetine girdi.

40 knot (72 km) üzerinde hıza ulaşan (Littoral Combat Ship / LCS) gemiler kıyı sularındaki değişen tehdit ortamına yönelik geliştirildi. 127,5 m uzunluğa, ve 31,5 m genişliğe sahip olan gemilerin tam yük ağırlığı 3.100 tondur. Geminin pistinde, 2 adet H-60 veya 1 adet H-53 helikopteri harekât icra edebiliyor.

Gemilerin ana silahı BAE Systems ürünü Bofors 57Mk3 (Mk110) silah sistemidir. Hava, deniz ve kara tehditlerine karşı etkili olan dünyanın en iyi orta kalibreli deniz silahları arasında yer alan Mk110 dakikada 220 adet 57 mm’lik mühimmatı 17 km’lik menzildeki bir hedefe ateşleyebiliyor.

Gemide ayrıca, 2 x 30 mm ve 4 x 12.7 mm M2 silah sistemleri, sabit ve döner kanatlı hava araçları ile güdümlü mermilere karşı pasif radar ve kızılötesi [RF/IR] arama yeteneğine sahip 11 adet RAM güdümlü füze ateşleyebilen MK-31 RAM ile MK-15 Phalanx CIWS birleşiminden oluşturulan SeaRAM silah sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.