“KALKAN” artık daha güçlü

“KALKAN” artık daha güçlü

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarı (KALKAN-II)’nın ikinci parti teslimatı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 2016 yılında imzalanan Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarı (KALKAN-II) Tedarik Sözleşmesi kapsamında, ikinci parti teslimatı Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarı kabulü tamamlandı.

Önceki teslimattan farklı olarak:

  • Yurt dışından temin edilen ve kritik derecede öneme haiz olan halkadişli yerlileştirildi ve bu teslimatta yerli ürünler kullanıldı.
  • Müşteri ve kullanıcı talepleri doğrultusunda sistem kontrol görüntü arayüzünde ve araç grubunda iyileştirmeler yapıldı.
  • Sistem performansında isterlerin üzerinde iyileştirmeler sağlandı.

KALKAN-II Radar Sistemi, doğrudan taarruz edilen satıhtaki unsurlarının güvenliğini sağlamaya yönelik olarak, nokta ve bölge hava savunma icrası amacıyla düşman hava tehdit unsurlarının alçak ve orta irtifa hava savunma katmanında üç boyutta tespiti, takibi, sabit ve döner kanatlı olarak sınıflandırılmasını ve dost kuvvet teşhisini yapmak için geliştirilen 2008 yılından bu yana yurdun birçok noktasında görev yapan KALKAN Hava Savunma Radarının performans özellikleri artırılan bazı kritik birimleri yerlileştirilerek yeni nesil ürünlerle değiştirilen müşteri istekleri doğrultusunda konfigürasyonunda değişiklikler yapılan hava savunma radar sistemidir.

Orta irtifa hava hedeflerinin 3 boyutta doğru ve hızlı tespit ve teşhisini yapan bir arama ve takip edebilen KALKAN-II, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS)’nin ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O)’nin ana arama radarı olarak kullanılıyor. Çok huzmeli ve faz dizili elektronik taramalı anteni ile üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgeleri koruma uygulamaları için kendi başına veya komuta kontrol sistemleri ile kullanıma uygun yapıda olan sistem, araç ve sensör grubundan oluşuyor. Sensör grubu römork üzerine monteli olup, araç ile çekilerek harekat bölgesine intikali gerçekleştirilebiliyor. Operatör, araç içerisinde veya uzak komuta özelliği sayesinde araçtan ve sensörden uzakta çalışmasını sürdürebiliyor.

Teknik Özellikler

  • Gönderme Frekansı : X-Bant
  • Etkinlik Menzili : 120 km
  • Hedef takip kapasitesi : 60
  • Yanca Kapsama : 360°
  • Yükseliş Kapsaması : -10° / +55°
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.