Japonlar ‘Süper Puma’ filosunu genişletiyor

Japonlar ‘Süper Puma’ filosunu genişletiyor

Japon Sahil Güvenlik Komutanlığı Airbus Helicopters’e ilave iki adet H225 siparişi verdi.

Airbus Helicopters 6 Nisan’da yaptığı açıklamada, Japon Sahil Güvenlik Komutanlığından (Japan Coast Guard) 2 adet daha H225 helikopteri için sipariş aldığını duyurdu. Bu son siparişle Komutanlığın Super Puma filosu, ikisi AS332 (H215) ve 13’ü de H225 modeli olmak üzere 15’e çıkacak. Filoya dahil olacak yeni helikopterler, keşif-gözetleme, güvenliği sağlama, afetlerde yardım ve arama kurtarma operasyonlarında kullanılacak.

Japonya Airbus Helicopters Genel Müdürü Guillaume Leprince ‘Japon Sahil Güvenlik Teşkilatı’na H225’e olan güvenlerinin devam etmesinden dolayı teşekkür ediyoruz. H225, arama kurtarma operasyonları ve güvenlik güçleri için bir referans olarak kabul ediliyor. Bu helikopterlerin yıllar içinde Japonya’da etkili bir şekilde konuşlandırıldığını görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Son aylarda teşkilata program dahilinde üç yeni H225 teslim ettik. ’ dedi.

H225 helikopterleri Airbus’ın tam bakım ve malzeme desteği sağlayan HCare Smart programı tarafından desteklenecek. Bu özelleştirilmiş filo uygunluk programı ile Airbus kendi varlıklarını yönetirken komutanlıkta uçuş operasyonlarına odaklanabilecek.

Toplam kalkış ağırlığı 11 bin kilogram olan H225 iki adet Turbomeca Makila 2A1 motora sahip. 19 asker veya 5 bin 670 kilogram yük taşıyabilen helikopter saatte 324 kilometre hıza çıkabiliyor.

Güncel elektronik sistemler ve otomatik pilot ile donatılan helikopter, her türlü hava koşulunda görev yapabilmesi ve çeşitli görevlere göre konfigüre edilebilmesi nedeniyle, sahil güvenlik komutanlıkları tarafından tercih ediliyor. Dünyanın birçok bölgesinde görev yapan Super Puma ailesinden, Japonya’da 28 helikopter bulunuyor.

Helikopter sivil ve yarı kamusal operasyonların yanı sıra, Japon Savunma Bakanlığı’nın çeşitli arama kurtarma çalışmalarında, açık deniz operasyonlarında, yolcu ve malzeme nakliyesinde ve özel VIP uçuşlarda kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.