İsrail’in yeni savaş arabası hazır

İsrail’in yeni savaş arabası hazır

İsrail Kara Kuvvetleri bünyesinde uzun yıllardan beri hizmette olan M113 zırhlı personel taşıyıcının yerini alacak olan Eitan 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcıların seri üretime hazır.

İsrail Savunma Bakanlığı 9 Şubat’ta yeni Eitan Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcılarının (AFV) seri üretime hazır olduğunu açıkladı. Açıklamada, Eitan’ın 2021’in sonunda faaliyete geçeceği ve  Elbit üretimi Iron Fist aktif koruma sisteminin yanı sıra uzaktan komutalı silah sistemi ile donatılacağı bilgisine yer verildi.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanlığı Zırhlı Araçlar Müdürlüğü Başkanı Guy Paglin, İsrail basınına yaptığı açıklamada, ”Eitan’ın gelişmiş muharebe yetenekleriyle donatılmış, dünyanın en iyi koruma sistemine sahip zırhlı personel taşıyıcısı olacağını” belirtti.

İsrail’in 2014 Temmuz’unda Gazze’ye yönelik düzenlediği Koruyucu Hat Operasyonu’nda yaşanılan sıkıntılardan çıkarılan dersler sonucunda geliştirilen Eitan 30.000 ile 35.000 kg ağırlığa sahip.

Namer zırhlı aracı ile beraber görev yapacak olan ve toplam 12 personel taşıyabilen araç, RPG ve modern tanksavar füze tehditlerine karşı Iron Fist aktif koruma sistemi ile donatılacak.

Gelişmiş komuta ve kontrol sistemleri ile donatılan Eitan 750 beygir gücündeki motoru ile 90 km hıza ulaşabiliyor. Araca, 30 veya 40 mm otomatik topun yanı sıra uzaktan kumandalı silah sistemi de entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.