İsrail’in gözleri TCG Anadolu’nun üzerinde

İsrail’in gözleri TCG Anadolu’nun üzerinde

Türk Donanmasının en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu İsrail uyduları tarafından yakın takibe alındı.

İsrail merkezli ImageSat International şirketi İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde inşaası süren ve 2020 sonunda teslim edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun uydu görüntülerini paylaştı.

Şirket daha önce de Rusya’nın Türkiye’ye gönderdiği S-400 Hava Savunma Sisteminin Ankara’daki görüntülerini, konumlarını ve Doğu Akdeniz’de faaliyetlerini sürdüren sondaj gemilerinin görüntülerini paylaşmaştı.

Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanları ile Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek olan TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.

Tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton, uzunluğu 231 m ve genişliği 32 m olan geminin amfibi kabiliyetleri, gemi bünyesine konuşlanabilen dört adet LCM veya iki adet LCAC ile araç güvertelerinde mevcut tankların, ZAHA’ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekât bölgesine taşınmasına imkân sağlayacaktır. Bahse konu harekât için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.