İsrail’den Rum Kesimi’ne üst düzey ziyaret

İsrail’den Rum Kesimi’ne üst düzey ziyaret

İsrail Silahlı Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Aviv Kochavi 26 Kasım’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimine resmi ziyarette bulundu.

Tümgeneral Kochavi, GKRY’nin Milli Muhafız Ordusu Komutanı General Elias Leontaris ile bir araya geldi. İkili görüşmede bölgede yaşanan gelişmelerin yanı sıra askeri işbirliği çerçevesinde düzenlenecek ortak tatbikatlar ele alındı. Ayrıca, ortak askeri koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda görüşme yapıldı.

Hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin ardından Doğu Akdeniz’deki varlığını arttırmak için çalışmalarını sürdüren İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile askeri alanda işbirliği yapıyor.

Kıbrıs Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) ve İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında ortak tatbikatların yapılmasının yanı sıra Türkiye’nin yürüttüğü sondaj çalışmaları kapsamında bölgede askeri varlığını artırması sonucunda Rum yönetimi İsrail’den silah sistemleri de tedarik ediyor.

Bu kapsamda İsrail’den 13 Milyon Euro değerinde dört adet Aerostar Taktik İHA satın alan Rum kesimi diğer yandan İsrail’den OPV62 sınıfı karakol gemisi tedarik etti. Aynı sınıf ikinci geminin de siparişini verdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.