İntersept Pasif Sonar’dan kaçış yok

İntersept Pasif Sonar’dan kaçış yok

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Meteksan Savunma mühendislerince geliştirilen İntersept Pasif Sonar (Intercept Passive Sonar – IPS) sistemi, bir denizaltıya entegre edildi.

Meteksan Savunma tarafından yayınlanan basın bülteninde, denizaltılar için kerteriz ve mesafe tespiti yapabilen iki farklı intersept sonarının milli imkânlarla tasarlanması ve üretilmesi maksadıyla başlatılan “İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi”nin TÜBİTAK BİLGEM ve Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanan TÜBİTAK SAVTAG proje sözleşmesi çerçevesinde yürütüldüğü belirtildi.

Söz konusu sözleşme kapsamında 1-100 kHz bandında görev yapacak akustik alıcı dizinleri, ön elektronik birimleri, gerçek zamanlı sinyal işleme yazılımlarına haiz gemi içi birimleri tasarlanarak üretildi. Üretilen İntersept Pasif Sonar sistemi ilk kez IDEF 2019 fuarında Meteksan Savunma standında sergilendi.

Tespit ve değerleme sonuçlarının sergilenmesi ve kullanıcı girişlerinin sağlanması maksadıyla kendi kullanıcı operatör konsoluna sahip olan İntersept Pasif Sonar (Intercept Passive Sonar – IPS) sistemi, kendi akustik birimine ilave olarak denizaltıda mevcut akustik sensör dizini ile entegre çalışabilmektedir. Sistem her iki sonar dizininden aynı anda gerçek zamanlı olarak veri akışını, analizini ve sergilemesini sürekli olarak yapabilmektedir.

IPS, uluslararası alanda kritik virajlardan geçmekte olan ülkemiz için olmazsa olmaz milli ve yerli tasarım ve üretim hedefleri doğrultusunda başından sonuna tamamen yerli tasarıma ve üretime sahip.

Yenilikçi ve özgün teknolojisi sayesinde muadillerine göre çok daha hassas, arayüz tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile uyum ve koordinasyon içinde tasarlanmış, operatör dostu bir arayüze sahip ulusal denizaltı intersept pasif sonarı, bir denizaltıya entegre edildi. Proje ile hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanabilen milli tasarıma sahip bir sonar sistemi geliştirilerek önemli miktarda döviz tasarrufu sağlandı.

Projede elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe, İntersept Tespit ve Mesafe Kestirim Sonarı (Intercept Detection and Ranging Sonar – IDRS) geliştirilmesi projesi ve gelecekte başlatılması olası benzeri modernizasyon projelerinde kullanılabilecek. Suüstü ve/veya sualtı muharip platformlarımızın milli sistemlerle donatılması, gerek bu platformlarımızın bekası gerekse ömür devri lojistik desteği için kritik öneme sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.