İlk “ŞAHİN” hangardan çıktı

İlk “ŞAHİN” hangardan çıktı

Türk Genel Maksat Helikopteri Programı  kapsamında üretimi tamamlanan ilk Black Hawk T70 helikopteri bugün hangardan çıkarıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde Aselsan, Alp Havacılık, TEI ve Sikorsky firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S-70i modelinden geliştirilen ve T70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri bugün düzenlenen törenle üretim hangarından çıkarıldı.

TUSAŞ’tan yapılan açıklamada, “Mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz tarafından geliştirilen T70 helikopterimiz bugün üretiminin sağlandığı hangardan çıkartıldı. Türk havacılığı için çok önemli bir adım olarak gördüğümüz helikopterimizin birçok görevde yer alması bekleniyor.” denildi.

Önümüzdeki 10 yıl süresince 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne teslim edilecek. TEI, program kapsamında; GE Aviation lisansı altında 236 adet T700-TEI-701D turboşaft motor üretecek. Ayrıca TEI’nin faaliyetleri ilk T700-TEI-701D motorunun tesliminden, teslim edilecek en son T70 helikopterinin asgari 30 yıllık ömrü boyunca devam edecek.

Türk sanayisi görev alıyor

Ana yüklenici TAI, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu (Renkli MFD sayısal harita  ve sembolojisi ile INS/GPS Seyrüsefer Sistemi, Görev Yönetim Sistemi ) ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Türk Genel Maksat Helikopteri Programı’nda ilk helikopterin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.