‘HERMES’in gücü artacak

‘HERMES’in gücü artacak

İsrailli Elbit Systems iki Latin Amerika ülkesinin isterleri kapsamında Hermes 900 tipi insansız hava araçlarında güncellemeler yapacak.

Elbit Systems adı açıklanmayan Hermes 900 kullanıcısı iki Latin ülkesi ile toplam değeri yaklaşık 20 milyon dolar olan iki sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında İHA’lara GPS bağımlılığı olmaksızın iniş ve kalkış özelliği ile uydu iletişim sistemleri entegre edilecek. Bunun yanı sıra gerçekleştirilecek güncelleme sayesinde İHA’ların operasyonel menzili 1000 km‘nin üzerine çıkarılacak. Faaliyetlerin 12 ay için tamamlanması hedefleniyor.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilen Hermes 900 insansız hava aracı ilk uçuşunu 4 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirdi. 36 saatin üzerinde havada kalabilen İHA, uzun menzili ve 350 kg taşıma kapasitesi, 9144 metre irtifalarda uçuş kabiliyeti ve modüler yapısıyla öne çıkıyor.

Hermes 900’ün kanat genişliği 15 metre, uzunluğu 8.3 metre, maksimum kalkış ağırlığı ise 1.2 ton. Elektrooptik faydalı yükü, uydu haberleşme sistemi (SatCom), otomatik tanımlama sistemi ve lazer işaretleyici ile donatılan Hermes 900’ü kullanan ülkeler arasında İsrail’in yanı sıra Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, İsviçre, Azerbaycan ve Filipinler gibi ülkeler bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.