Güney Kore ordusu piyadelerini K808/K806 ile donatacak

Güney Kore ordusu piyadelerini K808/K806 ile donatacak

Güney Kore, piyade birliklerini 2030 yılına kadar gelişmiş tekerlekli zırhlı araçlar ile donatmak için çalışma başlattı. 

Kore ordusu, 1,1 milyar ABD doları değerindeki Mount Paektu Tiger (MPT) projesi ile tüm kara birliklerini K808 ve K806 muharebe araçları ile donatmayı amaçlıyor. Proje ile mevcudu 480 bine ulaşan Kara Kuvvetlerinin hareket ve ateş gücünün arttırılması amaçlanıyor.

Güney Koreli Şirket Hyundai Rotem’de geçtiğimiz ay, Nisan ve Ağustos ayları arasında Kore Cumhuriyeti Ordusu (RoKA) yetkilileri tarafından bir dizi saha testini tamamladıktan sonra bu yıl içinde K806 ve K808’in seri üretimine başlayacağını açıklamıştı.

420 hp gücündeki dizel motor ile çalışan 20 ton ağırlığındaki 8×8 lastik tekerlekli amfibik zırhlı muharebe araçlarından K808 dağlık bölgelerde dahil olmak üzere daha çok ön hatlarda, piyadelerin hızla nakli ve keşif görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Komutan, nişancı ve sürücü dahil 11 kişilik personel taşıyabilen ve 100 km hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebiliyor. Amfibi bir araç olan K808 iki su jeti sayesinde, suda 8 km hıza çıkabiliyor.

Hyundai Motors tarafından geliştirilen 420 ps dizel motor ile donatılan 16 ton ağırlığındaki K806 ise daha çok geri cephelerde keşif görevleri ve mobil saldırı aracı olarak tasarlandı.

30mm namlulu hava savunma sistemi de entegre edilebilen araçlar ihtiyaca göre mobil komuta merkezi olarak da kullanılabilir. Her iki aracında nihai yeterlilik testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.