Güney Kore denizaltıları boş bırakmıyor

Güney Kore denizaltıları boş bırakmıyor

Güney Kore donanmanın denizaltılara karşı savaş kapasitesini arttırmak amacıyla ABD’den MH-60R helikopteri alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye 800 milyon dolarlık askeri silah satışını onayladı. Buna göre, Güney Kore 12 adet MH-60R çok amaçlı donanma helikopteri ve ekipman satın alacak.

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, 12 MH-60R çok amaçlı donanma helikopteri ve ekipman satın alma talebinin Dışişleri Bakanlığınca kabul edildiği ve Kongrenin onayına sunulduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra Güney Kore’nin talebi dahilinde 13 yüzey tarama radarı, 25 T-700-GE helikopter motoru, bin sonar sistemi, haberleşme sistemleri ve yedek parça alım talebine de onay verildiği aktarıldı.

Güney Kore’nin “Asya’daki en önemli müttefiklerimizden biri” olarak tanımlandığı açıklamada, söz konusu askeri satışın ABD’nin dış ulusal güvenlik ve siyasi çıkarları kapsamında onaylandığı ifade edildi.

Söz konusu satışın Kore’nin yüzeysel ve denizaltı karşıtı askeri görevler gerçekleştirme kabiliyetini arttıracağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki siyasi ve ekonomik en büyük güçlerden biri olan Güney Kore Cumhuriyeti, aynı zamanda ABD’nin hayati bir müttefiki olarak bölgedeki istikrar ve barışa katkı sağlıyor. Kore Cumhuriyeti’nin güçlü ve hazır bir savunmaya sahip olmasına yardımcı olmak ABD’nin ulusal çıkarları için hayati öneme sahiptir.”

Sınıfının en iyi helikopteri

İlk uçuşunu 2001 yılında gerçekleştiren MH-60R gemi konuşlu genel maksat helikopterleri denizaltı ve gemileri daha uzun bir menzilden tespit ve imha kabiliyetine sahip. Helikopter arama / kurtarma, muhabere destek, yangın müdahale ile personel, yaralı ve malzeme nakliyesi görevlerini de yerine getirebiliyor. Sayısal kokpite sahip olan helikopter su üstü hedefler için AGM-114K Hellfire, su altı görevleri için ise Mk 46 ve Mk 50 torpidolarıyla donatılabiliyor.

2 adet General Electric T700-401C motoru ile maksimum 270 km hıza ulaşan helikopter 884 km menzile sahip. Üç saat havada kalabilen MH-60R 4+5 personel taşıyabiliyor. ABD, Danimarka, Avustralya ve Suudi Arabistan Donanmaları tarafından tercih edilen dünyanın en gelişmiş deniz helikopteri olarak kabul edilen Romeo’nun bir saatlik uçuş maliyetinin 5 bin doların altında olması onu sınıfının en ekonomik helikopterlerinden biri yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.