F-35 olmazsa “AKINCI” ve “MMU” var

F-35 olmazsa “AKINCI” ve “MMU” var

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 krizinin sonucu alınan  F-35 programından çıkarılma kararı F-35 uçakları için tasarlanan SOM-J mühimmatının akıbetinin ne olacağı sorusunu akıllara getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J Stand-Off Mühimmatını Milli Muharip Uçak ve AKINCI İHA’da kullanabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak ve Akıncı İnsansız Hava Aracı’nda kullanılabileceğini belirterek, “Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz.” dedi.

"Akıncı" PD 170 motoru ile uçacak-akıncı

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ve Roketsan ortaklığıyla F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak’ta kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili olarak Varank, Milli Muharip Uçak’ta kullanabiliriz. Baykar’ın geliştirdiği Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) var. Bu İHA bir F-16’nın taşıyabildiği bütün mühimmatları taşıyabilecek. SOM-J’yi çok rahat bir biçimde Akıncı’ya entegre edip onun üstünden de kullanabiliriz. Bu kabiliyetin kazanılmış olması önemli. Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz.

Varank, Akıncı İHA’ya ilişkin, “Entegre edilecek mühimmatların çalışmaları devam ediyor, 2-3 ay içinde ilk uçuşu yapmayı planlıyorlar. Gelecek aslında insansız hava araçlarında. Bunun bir üst noktası artık savaşan İHA projesi, yani jet kabiliyetlerine sahip insansız savaş uçakları, dünya buna doğru gidiyor. Akıncı’nın savunma sanayimizde çok büyük bir çarpan etkisi olacağına inanıyorum.” dedi.

Meteksan SOM-J’nin ‘Link-16 Veri Linki Kartı’nı üretecek som-j

SOM-J için hava puslu

Roketsan ve Lockheed Martin firmaları DSEI 2015 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yeni nesil havadan karaya seyir füzesi olan SOM–J’nin F-35 uçaklarının iç silah istasyonuna entegrasyonu konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı. Ancak ABD ile yaşanan S-400/F-35 krizinden sonra anlaşmanın akıbeti ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Orta menzilli, havadan karaya mühimmat ailesi SOM’un bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. F-35 (JSF) Uçağı dahili silah istasyonuna uyumlu olarak geliştirilen SOM-J yarı-zırh delici harp başlığına sahip. Ağırlığı 500 kg, Harp Başlığı 140 kg (Parçacık Tesirli / Zırh Delici) olan mühimmatın menzili 200+ kilometredir. Uçuşlu testleri 401’inci Test Filo Komutanlığı’na bağlı F-16’lar tarafından gerçekleştirilen SOM-J görüntüleyici arayıcı başlığın yanı sıra GPS, INS, TBN ve IBN sistemlerini temel güdüm sistemi olarak kullanıyor.

Ağ merkezli harekât konseptine uygun şekilde tasarlanan SOM-J, ateşlendikten sonra, gerektiğinde, başka bir kullanıcı tarafından da kontrol edilebiliyor. Kızılötesi arayıcı başlığı, füzenin, son güdüm safhasında (terminal guidance), hedefine daha hassas olarak yönelmesini sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.