Estonya’ya avcı teslimatı

Estonya’ya avcı teslimatı

Estonya, ABD’den Javelin tanksavar füze sistemlerini teslim aldı.

ABD’nin Estonya büyükelçiliği tarafından 2 Nisan 2020’de yayınlanan açıklamada, 15 Şubat’ta ABD ile imzalanan sözleşmenin bir parçası olarak Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne 128 adet Javelin tanksavar füzesinin teslim edildiği duyuruldu. ABD Estonya büyükelçiliği, “Bu teslimat, NATO Müttefikleri arasında birlikte çalışabilirliğimizi sağlarken ülkelerimizin stratejik entegrasyonunu daha da güçlendirecek,” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2014’te Estonya’ya 55 milyon dolar değerinde 350 adet Javelin anti tank füzesi, 120 adet Javelin fırlatıcı, ilgili ekipman, eğitim ve lojistik desteği için askeri satışı onaylayan bir karar vermişti.

Javelin anti tank füzesi Estonya’nın savunma yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayacak. ABD, Estonya ile son birkaç yıl içinde 100 milyon doların üzerinde silah satışı anlaşması imzaladı.

At-Unut gerisi Javelin’in işi

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor.

2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.