Estonya “Gök Gürültüsü” için imzayı attı

Estonya “Gök Gürültüsü” için imzayı attı

Estonya ordusu Güney Kore üretimi K9 Thunder (Gök Gürültüsü) obüsü alıyor.

Estonya Savunma Bakanlığı 26 Haziran 2018 Salı günü yaptığı açıklamada, Estonya’nın Güney Koreli Savunma Şirketi Hanwha ile 12 adet K9 Thunder  obüslerinin toplam 46 milyon € karşılığında satın alınması için bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Estonya ordusuna bağlı topçu birliklerinin uzun yıllardır kullanımında olan çekili FH-70 sisteminin yerine alınan K9 Thunder obüslerinin ilkinin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

 “Fırtına” Güney Kore desteğiyle üretildi

Hanwha Techwin tarafından geliştirilen yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9, sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemleri kullanılarak Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.