Donanmanın denizdeki gözü Ahtapot göreve hazır

Donanmanın denizdeki gözü Ahtapot göreve hazır

ASELSAN mühendislerince deniz platformlarına özel olarak geliştirilen Denizgözü-Ahtapot’un seri üretimden çıkan ilk iki ürününün fabrika kabul testleri tamamlandı.

ASELSAN, Denizgözü-Ahtapot sistemini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Elektro-Optik Dayrektör (EOD) Sistemi ihtiyaçlarını göz önüne alarak deniz platformlarına özel olarak geliştirdi. Daha önce teslimatları gerçekleştirilen ASELFLIR-300D sistemi yerine kullanılmak üzere tasarlanan sistem, 2018 yılında teslim edilen prototip ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.

MİLGEM 3’ncü ve 4’üncü gemilerinde ilk iki prototipi entegre edilmiş ve fiilen kullanılmakta olan Denizgözü-AHTAPOT sistemi geliştirme çalışmaları, ASELSAN öz kaynakları ile 2015 yılında başladı. Beş yıllık bir geliştirme süreci sırasında gerçekleştirilen faaliyetler sonunda imzalanan sözleşmeler kapsamında, toplam 31 adet Denizgözü-AHTAPOT sistemi Türk Donanmasının hizmetine temel EOD Sistemi olarak girmiş olacak. Sonuncusu 2025 yılında teslim edilecek olan bu sistemlerden seri üretimden çıkan ilk iki Denizgözü-AHTAPOT sisteminin fabrika kabul testleri, Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı Akyurt yerleşkesinde tamamlandı.

Aralarında TCG-BURGAZADA, TCG-KINALIADA ve TCG-ANADOLU gemilerinin de olduğu yeni nesil tüm muhrip ve destek gemilerinde Denizgözü-AHTAPOT sisteminin kullanımı artarak devam ediyor. Yerli ve milli imkânlarla ortaya çıkarılmış, dünya standartlarında bir elektro optik dayrektör olan Denizgözü-AHTAPOT sisteminin önümüzdeki yıllarda dost ve müttefik donanmalarda da ülkemizin deniz elektro-optik konusundaki temsilcisi olması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.