Deniz Kuvvetleri heyeti JUAN CARLOS’u inceledi

Deniz Kuvvetleri heyeti JUAN CARLOS’u inceledi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir heyet Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (TCG Anadolu) projesi kapsamında İspanya Deniz Kuvvetleri’ne ait JUAN CARLOS I gemisinde incelemelerde bulundu.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan UŞAKLIOĞLU ve beraberindeki heyet 24-28 Nisan 2017 tarihleri arasında “Türkiye-İspanya Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Yürütme Kurulu ve İşbirliği Toplantısı” maksadıyla İspanya ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında; İspanya Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Koramiral Jose Antonio Ruesta BOTELLA ile Donanma Komutanı Koramiral D. Juan Rodriguez GARAT ziyaret edildi. İnşası devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’nun prototipi niteliğindeki İspanya Deniz Kuvvetleri’ne ait SPS JUAN CARLOS I (L-61)’de incelemelerde bulunuldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de asgari 1 (bir) tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)  (Çıkarma/Amfibi Araçları ile birlikte) tedarik edilmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda TCG Anadolu’nun “İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirildi. LHD’nin 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.