Çin’in ilk Avrupa zaferi

Çin’in ilk Avrupa zaferi

İnsansız sistemlere milyarlarca dolarlık yatırım yapan Çin bunun meyvelerini yemeye başladı. Çin, ordusunu modern sistemlerle donatmak için çalışmalar yürüten Sırbistan’a Wing Loong olarak da adlandırılan Pterodactyl-1 tipi insansız hava aracı satacak.

Sırp basınında çıkan haberlere göre Sırbistan, Çin üretimi Pterodactyl-1 tipi insansız hava aracından 9’u kesin, 15’i opsiyonlu 24 adet alacak.

Sırbistan ve Çin arasında yapılan anlaşma kapsamında, önümüzdeki 6 ay içerisinde Sırp ordusuna 6 adet İHA’nın teslim edilmesi planlanıyor. Bu anlaşma ile Çin ilk defa bir Avrupa ülkesine İHA satışı gerçekleştirerek önemli bir başarının altına imzasını atmış oldu.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, “Bu satış Sırp ordusuna geçmişte sahip olmadığı yetenekleri kazandıracak ve büyük oranda orduyu güçlendirecek. Çin İHA’ları hem ABD’li muadilleriyle aynı görevi yerine getirebiliyor hem de maliyet açısından daha uygunlar. Bu sebeple Çin’i tercih ettik.” açıklamasında bulundu.

Hem görüyor hem vuruyor

Chengdu Aircraft Industry Group tarafından geliştirilen ve  ABD’li General Atomics firması ürünü MQ-9 Reaper’a benzerliğiyle dikkat çeken Wing Loong gece ve gündüz keşif görevlerini yerine getirebilmesinin yanı sıra lazer güdümlü mühimmatları sayesinde taarruz yeteneğine de sahip. Gövde uzunluğu 9 metre, kanat açıklığı da 14 metre olan insansız hava aracının toplam kalkış ağırlığı 1 bin 100 kilogram. 20 saat havada kalan İHA 16.400 feet irtifaya kadar çıkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.