“CEMİL” göreve hazır!

“CEMİL” göreve hazır!

Koronavirüsle mücadele kapsamında, sağlık çalışanlarına destek amacıyla Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R tarafından biyolojik mücadele robotu üretildi. Robota koronavirüsle mücadele sırasında virüs kaparak hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in  Türk savunma sanayii firmalarının, birikim ve başarılarını sağlık alanına da yansıtmaya hazır olduğuna dair yaptığı açıklama kapsamında, Türkiye’nin köklü robotik firması Elektroland Defence, 25 yıllık tecrübesini ortaya koyarak Biyolojik Mücadele Robotu üretti.

Firma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde yıllardır başarıyla hizmet veren bomba imha robotlarından TMR-II Çetin’in platformu üzerine, 5 litrelik bir kimyasal dezenfeksiyon tankı yerleştirdi.

Tankın üzerine 180 derece dönebilen bir taret; taretin üzerineyse ultra düşük seviyede ancak uzun süreli etki gücüne sahip ince püskürtme yapabilen bir ULV cihazı entegre edildi. Bu noktada Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVME-R) devreye girerek, robotun üzerine ultraviyole ışık veren UV-C lambalar yerleştirilmesini önerdi.

Birlikte yürütülen çalışmalar sonucu robotun üzerine virüs ve mikroorganizmalar üzerinde etkisi bilinen UV-C lambalardan 4 adet monte edildi. Robota, Koronavirüsle (Covid-19) mücadele sırasında virüs kaparak hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verildi.

Cemil Robot, çok rahat merdiven çıkıp, inebiliyor. GSM şebekesi bulunan her yerde kablosuz olarak uzaktan komuta edilebiliyor. Robotu, GSM şebekesi bulunmayan alanlarda RF sinyalleri aracılığıyla, 250 metre mesafeye kadar uzaktan komuta etmek mümkün.

Cemil Robot hem salgında hem de salgın sonrası, hastane hizmetlerinde etkin olarak kullanılabilir. Robotu ihtiyaç halinde hasta odalarına yemek, ilaç götürebilecek şekilde ya da tarımsal alanda, zirai mücadele amaçlı hizmet verebilecek şekilde Elektroland Defence tarafından tasarlanabilir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.