Bombaatarlı Songar şimdi daha güçlü

Bombaatarlı Songar şimdi daha güçlü

Askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini veorta sınıf  İHAlar, elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka gibi alanlarda sistem, alt sistem, donanım ve yazılıgerçekleştiren savunmanın yeni oyuncusu ASİSGUARD, ilk milli silahlı drone sistemi Songar’ı TSK envanterine katmaya hazırlanıyor.

İlk kez bu yıl Uluslararası Savunma Fuarı IDEFte sergilenen ve otoritelerden tam not alan ASİSGUARD’ın geliştirdiğSongar’ın sahaya çıkmasına az kaldı. Otomatik makinalıtüfekten sonra, bombaatar da entegre edilen Songar’ın, mesafeve balistik ölçüm, nişangah, anons sistemi gibi yetenekleri de geliştirilerek TSK envanterine girmesi planlanıyor.

IDEF sonrasında yoğun çalışma yürüttüklerini söyleyen ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, Songara yeni yetenek ve donanım kazandırmaya devam ettiklerini dile getirdi. Songara Otomatik makineli tüfekten sonra bombaatar da entegre ettik. Songar, Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi tarafından tespit edilen hedeflere başarılı atışlar gerçekleştirdi, sistemimize hala yeni yetenekler kazandırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Lazer mesafe ölçer, balistik hesaplama ve nişangah gibi yetenek ve donanımlarla vuruşhassasiyeti ve etkinliği artırılacak Songar’a, olası tehditlerin uyarılmasına yönelik olarak da anons sistemi eklenecekdedi.

IDEF sonrası TSK yetkilileriyle Songar ve Salgur için saha testleri yaptıklarını belirten Sunar, Bugüne kadar otomatik makinalı tüfekle performansı test edilen Songar’ın talep üzerine 40 milimetre otomatik bombaatarla hedefleri başarılı şekilde vurduğunu ifade etti.

Bombaatarlı Songar şimdi daha güçlü

Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi icra edebiliyor.

Stabilizasyon sistemi için ulusal ve uluslararası patent başvuruları yapılmış olan Songar Silahlı Drone Sistemi, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde hareket ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yoluve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev icra edebiliyor. Sistem, özel birmüdahale gerekmeden süratle değiştirilebilen mermi kutusuyla göreve devam edebiliyor.

Salgur kritik görevlerde 4 ayrı çalışma modunda görev yapıyor

Pervaneden pervaneye 10 santimetre büyüklüğündeki vurucu mikro drone Salgur ise kritik, gizli/özel operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere 4 ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor. Kapalı veya açık alanda tekli görevlerin yanı sıra araçlar, adeta bir “drone timigibi eş zamanlı koordineli çalışabiliyor. Sürü algoritması laboratuvar ortamında 256 adet dronun eş zamanlı operasyonu için doğrulanmış olan Salgur, mevcut sunulan operasyonel konsepti içinde 6 drona kadar sürü zekasıyla görev icra edebiliyor. Yüz, yazı, obje, araç, ses tanıma yeteneklerine sahip Salgur, uçaktan ve elden atılabiliyor. 2 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor ve görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor. Salgur, 25 dakika uçuş süresine sahip bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.