Helikopter gemisi için imzalar atıldı

Helikopter gemisi için imzalar atıldı

Türk Deniz Kuvvetleri’nin en büyük savaş gemisi olacak olan Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin klaslama hizmeti sözleşmesi imzalandı.

Törene geminin inşasını üstlenen Sedef Gemi CEO’su Metin Kalkavan, klaslama hizmetini yapacak milli klas kuruluşu olan Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, diğer yetkililer ve davetliler katıldı.

Metin Kalkavan yaptığı açıklamada, Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin Deniz Kuvvetleri’nin en büyük harp gemisi olacak. Zor bir proje, çok uzun zamandır çalışılıyor. 5 yıllık süreçten geldiğimiz bir nokta. İnşallah 6 yıl içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.
Kalkavan, “Esasında mini bir uçak gemisi. Uçak inişine ve kalkışına müsaade eden sistemleri var. 12 ile 14 uçak alabilecek kapasitede. 20’ye yakın helikopter, çıkarma gemileri, tanklar… Amfibik açıdan önemli ve Türkiye’nin en büyük gemisi. Daha büyüklerini yapabiliriz ama bu manada dünyada bu sınıfın en büyüklerinden birisi bu. Bin 400 kişi yatak kapasitesi var. Deprem gibi herhangi bir felakette yaklaşık 5 bin kişiyi alıp çıkarabilecek kapasitede. Biz de dünyada bu gemileri kullanan 10. ülke olacağız, dolayısıyla Deniz Kuvvetleri’ni de açıkçası süper lige taşıyacak bir proje.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

*