Bayraktar İHA sayısı artıyor

Bayraktar İHA sayısı artıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Bayraktar İnsansız Hava Araçlarının teslimatı devam ediyor.

Kale-Baykar ortaklığında üretimi tamamlanan 6 adet Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) sınıfındaki Bayraktar’ın kabul testleri tamamlanarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Bu teslimatla Kara Kuvvetleri envanterindeki Bayraktar sayısı da 18’e ulaştı.

Baykar makine teknik müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden yeni üretilen Bayraktar TB2’lerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bugün gerçekleştirilen kabul testlerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Bayraktar,” Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın yeni Bayraktar TB2 İHA’larının kabul testlerini az önce başarıyla tamamladık. TSK’mızın 6 yeni İHA’sı daha görevde. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadele kapsamında 7/24 esaslı keşif uçuşu görevlerini yerine getirmesinin yanında Kuzey Irak ve Suriye’de düzenlenen operasyonlarda da aktif rol oynayan Bayraktar, Kara Kuvvetleri’nin yanı sıra Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kullanılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Haziran 2016’da 3 uçaklık sistem, Kasım 2016’da yine 3 uçaklık sistem olmak üzere toplam 6 İHA, Jandarma Genel Komutanlığı’na da bu yılın mart ayında 6 İHA teslim edilmişti.

Böylelikle Baykar Makina tarafından bugüne kadar teslim edilen İHA sayısı 30’a ulaşmış oldu.

Öte yandan, Bayraktar Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor.

Bayraktar milli alt sistemlerle uçuyor

12 metre kanat açıklığı, 650 kg kalkış ağırlığına sahip Bayraktar Taktik İHA, sistem ve alt sistem bazında dünyada ilk kez geliştirilen birçok teknolojiye sahip. Otomatik olarak taksi, kalkış, seyir ve harici destek olmaksızın iniş ve park yapabilen 3 yedekli uçuş kontrol sistemi dünyada ilk kez Bayraktar Taktik İHA’sında kullanıldı.

Milli ve özgün olarak geliştirilen kritik elektronik ve yazılım bileşenleri arasında:
– 3 Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi
– Görev Bilgisayarı
– Pitot Statik Sistemler
– Servo Kontrol ve Aktüatör Birimleri
– Hava Veri Kayıt Cihazı
– Akılı Batarya Birimleri
– Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri
– Ataletsel Ölçüm Sistemi
– Elektrik Güç Kontrol Ünitesi
vb. kritik aksamlar yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.