Bayraktar “BOZOK” ile vurdu

Bayraktar “BOZOK” ile vurdu

Tübitak SAGE tarafından insansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırmak amacı ile geliştirilen BOZOK Lazer Güdümlü Minyatür İHA Mühimmatının Bayraktar SİHA ile başarılı bir şekilde test atışı yapıldı.

Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracından dün gerçekleştirilen test atışında BOZOK Lazer Güdümlü Minyatür İHA Mühimmatı belirlenen hedefi tam isabetle vurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank  TÜBİTAK tarafından geliştirilen Hassas Güdümlü Akıllı Seyir Füzesi SOM-J ve Lazer Güdümlü Minyatür İHA mühimmatı BOZOK’un dün yapılan ilk testlerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

BOZOK, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkin savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür tasarımı ile sınırlı taşıma kapasitesine sahip insansız hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor. Özgün tasarımlı BOZOK, gelişmiş harekat kabiliyetleri sayesinde rakiplerinin önüne geçiyor.

BOZOK son safhaya kadar ataletsel güdümlü hedefe yönelmekte ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile hassas güdüm yapabilmektedir. Aynı zamanda  son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliği ile hedefleri etkisiz hale getirebiliyor.

BOZOK’un farklı hava platformlarına entegre edilmesi yönünde çalışmalar da sürüyor. 16 kg ağırlığında olan mühimmatın menzili ise 9 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.