BAE’den Kornet-E imzası

BAE’den Kornet-E imzası

Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ile 40 milyon dolar değerinde Kornet-E tanksavar füze sistemlerinin tedarikini kapsayan bir sözleşme imzaladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de devam eden IDEX 2019 savunma sanayii fuarı kapsamında BAE Silahlı Kuvvetleri’nden General Mohammed El Hasani, “Rusya ile Kornet-E sistemlerinin satışı ile ilgili 40 milyon doların üzerinde anlaşma yapıldı” açıklamasında bulundu.

Kornet İsrail tanklarına karşı

Rus Ordusunda 1998’de hizmete giren Kornet, Fagot, Faktoriya ve Konkurs serisi tanksavar füzelerinin yerini almak üzere geliştirildi. Hedefe göre farklı modelleri bulunan 1200 mm kalınlığındaki zırhları delme kabiliyetine sahip 5,5 km menzilli tanksavar ERA zırh blokları ile donatılmış araçlara karşı da etkilidir.

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan çatışmalarda yoğun olarak kullanılan Kornet, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında iki M1 Abrams tankı ve bir Bradley zırhlı aracını devre dışı bırakmayı başardı.

Kornet şöhretini ise İsrail’in 2006’daki Güney Lübnan’ı işgali sırasında kazandı. İsrail ordusuna ait başta Merkava tankları olmak üzere birçok tank ve zırhlı araç Hizbullah tarafından Kornet ile etkisiz hale getirildi.

Hali hazırda Suriye, Irak ve Yemen’de sürmekte olan çatışmalarda Kornet düzenli orduların yanı sıra DAEŞ, YPG gibi terör örgütleri tarafından da kullanılıyor.

TSK’da Kornet’i hizmete aldı

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyaçları kapsamında Kornet-E Tanksavar Silah Sistemlerinin tedarikine ilişkin proje başlatıldı. Sözleşme Rus Rosoboronexport kuruluşu ile 29 Ağustos  2008 tarihinde imzalandı. 100 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında 80 adet fırlatıcı ve 800 adet füze 2008-10 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Ayrıca FNSS’nin Silah Taşıyıcı Araç Projesi kapsamında geliştirdiği tekerlekli ve paletli (PARS STA ve KAPLAN STA) araçlar da Kornet-E atma kabiliyetine sahip olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.