AY ve PREVEZE sınıfı denizaltılar yenilenecek

AY ve PREVEZE sınıfı denizaltılar yenilenecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Tübitak BİLGEM işbirliğiyle AY ve PREVEZE sınıfı denizaltılar modernize edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) arasında 2015 yılında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda oluşturulan MÜREN SYS Programı’nın ilk projesi MÜREN SYS AY Sınıfı Uygulaması Projesi kapsamında, AY Sınıfı denizaltıların yetenekleri geliştirilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte geliştirilecek sistem ile AY Sınıfı denizaltılara modern ağır torpido atma kabiliyeti, sensor (sonar, periskop ve elektronik destek) verileri ile özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi ve özgün Silah Kontrol Birimi yeteneği kazandırılacak. 2 Haziran 2016 tarihinde imzalanan Proje, geliştirilen sistemin iki adet AY Sınıfı denizaltıda bütünleştirilmesinin ardından Şubat 2019’da tamamlanacak.

Preveze sınıfı denizaltıların savaş yönetim sistemi modernize edilecek

MÜREN SYS Programı’nın ikinci projesi olan, 1 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan MÜREN SYS PREVEZE Sınıfı Uygulaması Projesiyle, PREVEZE sınıfı denizaltılarda yer alan Savaş Yönetim Sisteminin gemi içi birimleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte modernize edilecek. Dört adet PREVEZE sınıfı gemi için MÜREN-PREVEZE sisteminin 72 ay sonunda tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.