Avustralya’ya gemi avcısı

Avustralya’ya gemi avcısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’ya 990 milyon dolar değerinde Uzun Menzilli Anti-Gemi Füzesi (LRASM) satışına onay verdi.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı tarafından 7 Şubat’ta yapılan açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Dış Askeri Satış kapsamında Avustralya’ya tahmini 990 milyon dolar değerinde 200 adet AGM-158C Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi (LRASM), 11 adet ATM-158C LRASM Telemetri Varyantı, eğitim füzeleri (CATM-158C LRASM) ve ilgili ekipmanın satışını onaylama kararı aldı.” ifadelerine yer verildi.

Lockheed Martin JASSM-ER füzesi üzerinden geliştirilen LRASM, elektronik harp ortamlarında, istihbarat, gözetleme ve keşif platformlarına, ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltacak gelişmiş teknolojileri kullanarak gemi grupları içindeki belirli hedefleri tespit ve imha etmek için ABD Donanması (F/A-18E/F) ve ABD Hava Kuvvetlerinin (B-1B)  ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Bin 100 kilogram ağırlığındaki füze 560 kilometre etkili menzile sahip. Ses altı süratlerde seyreden ve radarda düşük iz bırakan LRASM 450 kilogram parça tesirli harp başlığı ile donatıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.