Aselsan’ın modernize ettiği M60T’ler Afrin bölgesinde

Aselsan’ın modernize ettiği M60T’ler Afrin bölgesinde

Aselsan tarafından yürütülen FIRAT-M60T Projesi kapsamında modernize edilen tanklar Afrin bölgesine sevk edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı’nda aktif olarak kullanılan ve maruz kaldığı saldırılar sonrasında elde edilen tecrübeler ışığında beka kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla modernize edilen M60T tankları Afrin bögesine gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonunda yerlerini almaya başladı.

Tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik olarak Aselsan ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 11 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan sözleşmeyle M60T Tanklarına, Lazer Uyarı Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Koruma Astarı, İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştiriliyor.

120 tankı kapsaması beklenen 109 milyon 245 bin Euro ve 25 milyon TL tutarındaki sözleşmede teslimatların 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Anti-Tanklara karşı Aselsan uyarı Sistemi

Aselsan ürünü Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), üzerine doğrultulan lazer tehditlerini tespit etme, sınıflandırma ve tanımlama yeteneğine sahip olan özgün bir tehdit uyarı sistemidir.

Herhangi bir tehdit tespit edildiğinde sistem mürettebatı bilgilendirerek sis havanlarını aktive eder ve tank ile tehdit arasında perde oluşturur. TLUS, Gelecek Nesil Atış Kontrol Sistemine tam entegre olarak çalışmaktadır. Böylece tehdit algılandığında Nişancı Periskobu ve/veya Komutan Periskobu ana/yardımcı silah ile birlikte tehdidin geldiği yöne otomatik olarak yönlenebilmekte ve nişancı, komutan ve/veya doldurucu tehdide anında angaje olabiliyor .

TLUS, çeşitli bantlarda çalışan lazer mesafe ölçerleri, lazer işaretleyicileri ve lazer “beam rider”ları tespit etmek üzere tasarlandı.

Aselsan’dan M60T’ye keskin gözler

Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, tanklar için 360° Durumsal Farkındalık sağlayan, yüksek performansa sahip bir durumsal farkındalık sistemidir. Sistem, gece/gündüz ve her türlü hava ve muharebe koşulunda tankın yakın mesafesinden anlık görüntü alınmasını sağlıyor.

Bir tehdidin algılanması durumunda mürettebata gerekli bilginin iletilerek  Atış Kontrol Sisteminin ve/veya Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi’nin otomatik ya da manuel olarak tehdide yönlenmesi sağlanıyor.

SARP’a yeni görev

Sarp Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) sayesinde tank kendini hava-yer hedeflerinden koruyabilmekte, aynı zamanda asimetrik muharebe koşullarında meskun mahalde de kullanılabilmektedir. Muharebe sahası ihtiyaçlarına göre 7.62mm hafif makineli tüfek, 12.7mm ağır makineli tüfek ya da 40mm top atar ile kullanılabilmektedir.

UKSS, atış kontrol sistemi ile tam entegre olarak çalışabilmekte, doldurucu tarafından kendi kullanıcı arayüzü ve UKSS görüş optikleri ile kullanılabilmesinin yanı sıra tank komutanı tarafından da kendi kullanıcı arayüzleri ile tam olarak kontrol edilebiliyor.

UKSS’ nin optik görüş biriminde bulunan termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçer sayesinde gündüz/gece her türlü hava koşullarında kullanıcıya hedef taraması, takibi, mesafe ölçümü ve etkili atış yapabilme imkânı sunuluyor.

Tanklara “PULAT” kalkanı geliyor

Öte yandan ASELSAN, tank ve zırhlı araçların maruz kaldığı tanksavar saldırılarının önlenmesi amacıyla Pulat adı verilen aktif koruma sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Tanklara entegre edilecek olan PULAT aktif koruma sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile platforma yöneltilmiş olan tehditleri tespit eder, ardından “Fiziksel İmha (Hard-Kill)” yeteneği ile tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirir.

PULAT gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360°’lik tam bir koruma kalkanı sağlar. Platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlar.

PULAT birçok farklı tipte zırhlı araca uyarlanabilen ve radarla tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışabilen aktif koruma sistem çözümüdür.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.